Narzędzia wspierające Scrum

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi informatycznych wspierających pracę zespołów Scrum. Oto ich krótki przegląd, który pomoże Ci wybrać narzędzie najlepiej pasujące do Twoich potrzeb:

Biała tablica i żółte karteczki

Tablica Scrum
Tablica Scrum

Najprostsze rozwiązania często przynoszą najwięcej korzyści. Dlatego wszystkim zespołom rekomendujemy śledzenie przebiegu kolejnych sprintów na dużej tablicy ustawionej w widocznym miejscu. Na tej tablicy przyklejamy karteczki reprezentujące historyjki użytkownika i zadania służące ich realizacji. Dzięki temu cały zespół, oraz inni zainteresowani, zawsze mają przed oczyma aktualny status prac i mogą na jego podstawie podejmować najtrafniejsze decyzje.

Stosowanie narzędzi informatycznych, zamiast zawsze i dla wszystkich widocznej tablicy, zmniejsza tą przejrzystość. Rozbudowany system może też wpędzić zespół w tryb pracy pasujący do do tego konkretnego systemu bardziej niż do Scrum jako takiego. Dlatego każdy zespół powinien, szczególnie na początku, wypróbować to klasyczne rozwiązanie.

Microsoft Excel

Excel nie jest stricte narzędziem wspierającym Scrum, ale duża elastyczność i powszechna dostępność spowodowały, że używany jest przez ponad 50% zespołów deklarujących się jako zwinne (według State of Agile Development Survey 2010).

Najpopularniejsze narzędzia dla Scrum

Wiodącymi na rynku rozwiązaniami tworzonymi wprost z myślą o Scrum i podobnych metodach agile są:

Inne narzędzia

  • Trello – prosta, wygodna w użyciu i darmowa “tablica z karteczkami”. Nie wspiera wprost Scrum, ale w wielu przypadkach jest wystarczającym narzędziem o wspaniałym współczynniku jakości do ceny.
  • AgileZen – narzędzie wspierające kanban – inną popularną metodykę zarządzania projektami, która może uzupełniać lub zastępować Scrum.

Jeśli żadne z powyższych narzędzi nie przypadło Ci do gustu, być może znajdziesz coś odpowiedniego na liście wielu innych narzędzi wspierających Scrum na stronach AgileScout.